Strengere Europese regels voor medische hulpmiddelen brengen ziekenhuizen in problemen

Als gevolg van nieuwe Europese wetgeving (ingangsdatum: 26 mei) dreigt een tekort aan medische hulpmiddelen, waardoor de patiëntveiligheid in gevaar kan komen. In het Financieel Dagblad waarschuwen de NVZ en NFU hiervoor. De nieuwe Europese regels zijn belangrijk om de veiligheid van medische hulpmiddelen te vergroten, maar de beschikbaarheid van deze hulpmiddelen staat onder druk zegt ook Lieke Poot, voorzitter van de NVKF. In de Volkskrant en Trouw geeft zij het voorbeeld van een leverancier die een beademingsmaskertje terugtrok, een maskertje speciaal bedoeld voor te vroeg geboren baby's op de intensive care. ‘Wij vermoeden dat dit samenhangt met de MDR, maar dat vertelt een fabrikant er zelden bij.’ Het zijn juist dit soort nicheproducten waarvoor Poot vreest. En als een product plots uit de handel gaat, dan is dat niet zomaar vervangen, zegt zij. ‘Laatst waren er leveringsproblemen bij de producten van onze gebruikelijke infuuslijnen. Dan moeten alle achthonderd infuuspompen in ons ziekenhuis nieuwe lijnen krijgen. Maar die zijn misschien anders van diameter, of hebben een andere elasticiteit, waardoor de hoeveelheid medicatie die door de lijnen stroomt anders is. Daar moeten alle medewerkers dus op worden getraind. Als we zo’n verandering acuut moeten doorvoeren, breng je risico’s voor de patiëntveiligheid het ziekenhuis binnen.’
Lees ook het interview met Lieke Poot in De Stentor ‘Acuut tekort aan medische hulpmiddelen dreigt, waarschuwt Zwolse klinisch fysicus’.